Günsen & Kul Avukatlık Bürosu. 0544 462 56 42 Whatsapp danışma hattı / İzmir Telefon: 0 232 462 56 42

Kaynana ile Oturmak Boşanma Nedeni mi?

KAYNANA İLE OTURMAK BOŞANMA NEDENİ Mİ???
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi çok tartışılacak bir karara imza attı. Bu kararın dayanağı olay Osmaniye'de yaşandı. Osmaniye'de yaşayan çift kendilerine ev kiralamak yerine erkek eşin ailesini yanında yaşamaya başladırlar. Bu durumdan rahatsız olan kadın, eşinden ayrı bir ev kiralanmasını istedi . Bu talebi eşi tarafından kabul edilmeyen kadın boşanma davası açtı.
Boşanma davasını inceleyen  aile mahkemesi  sadece eşinin  anne babası ile yaşamanın kadın  eş açısından boşanma gerekçesi olarak kabul edilemeyeceğine  karar verip boşanma istemini reddetti. Bu kararı temyiz eden kadını Yargıtay 2. Hukuk Dairesi haklı buldu ve yerel mahkemenin  kararını bozdu.
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin kararı üzerine dosya yeniden aile mahkemesince incelendi ve yerel mahkeme kararında direndi.  Yerel mahkeme açıkça "Kayınvalide ile oturmak boşanma nedeni sayılamaz."  dedi. Bunun üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nca inceledi ve Hukuk Genel Kurulu da Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin kararını onadı. Böylece bu karar artık tüm Türkiye'de içtihat haline geldi ve mahkemeler açısından emsal karar olarak yerini aldı.
Bu karar sonrası kayınvalidesi ile yaşayan eş, ayrı ev talebinde bulunup kabul edilmezse çekinmeden boşanma davası açabilecek ve açtığı dava da kabul edilecektir.