Günsen & Kul Avukatlık Bürosu. 0544 462 56 42 Whatsapp danışma hattı / İzmir Telefon: 0 232 462 56 42

Alkollü Araç Kullanımı

Alkollü Araç Kullanımı ve Alkol Muayenesi

Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile kanlarındaki alkol miktarı 0.50 promilin üzerinde olan hususi otomobil sürücülerinin ve kanlarındaki alkol miktarı 0.20 promilin üstünde olan ticari araç sürücülerinin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.

Yapılan ölçüm sonucunda yasal sınırların üzerinde alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücüye 2918 Sayılı Kanun gereğince idari para cezası uygulanır. Asıl caydırıcı yaptırım ise birinci defasında altı ay, ikinci defasında iki yıl, üç veya üçten fazlasında ise her seferinde beşer yıl süreyle ehliyete el konulmasıdır.

Trafik polislerince sürücüler her zaman alkol kontrolüne tabi tutulabilirler. Teknik cihaz kullanılmasını (alkolmetre ile üfleme testini) kabul etmeyen sürücüye idari para cezası verilir ve sürücü belgesine direk iki yıl süreyle el konulur. Bu bağlamda alkolmetre ile kontrole direnmek mantıklı değildir. Sürücü alkolmetre ile yapılan ölçüm sonucuna itiraz ederse tekrar ölçüm yapılmaz. Şayet sürücü alkolmetreden çıkan sonucu kabul etmiyor ise polis nezaretinde en yakın Devlet Hastanesi yada Adli Tıp Kurumuna gidip kan testi yapılmasını isteyebilir. Trafik polisince bu talep reddedilirse , nezaret edilmeyeceğine dair tutanak istenir bu da kabul edilmez ise 155 aranarak olay yerine başka bir ekip gelmesi istenebilir.